מידוף קל או מידוף כבד: איך לבחור את המערכת המתאימה לך

פנו אלינו לייעוץ חינם

ניהול עסק מחייב תשומת לב למגוון רחב מאוד של סוגיות. אחת מהן היא מערכת המידוף. לפעמים יש תחושה שהמדפים פשוט נמצאים שם, אבל כדי שההתנהלות בכל חלקי העסק תהיה יעילה באמת, רצוי לתכנן את המערכת הזו על בסיס מחשבה מעמיקה. למעשה, תכנון פתרון אחסון אידיאלי הוא אמנות של ממש, ואחת הבחירות הבסיסיות היא זו שמוצגת בכותרת: מה מתאים לכם יותר, מידוף קל או מידוף כבד?

תשובה מפורטת לשאלה החשובה תמצאו בהמשך העמוד, ואם תרצו ייעוץ מותאם אישית אליכם – מוזמנים ליצור איתנו קשר.

מהו מידוף קל ומהו מידוף כבד?

גם "מדפים קלים" וגם "מדפים כבדים" הן הגדרות גמישות. לא קיים רף ספציפי שמעליו המידוף נחשב לכבד ומתחתיו המידוף הוא קל, והמפתח לבחירה בין כל סוגי המדפים הקיימים הוא התאמה מושלמת לצרכים הספציפיים אצלכם. 

יחד עם זאת, באופן כללי המידוף הכבד הוא מערכת שניתן להעמיס עליה פריטים רבים ובעלי משקל משמעותי, ואילו המידוף הקל הוא מערכת שמיועדת לכמות מצומצמת (יחסית) של פריטים ולכאלה שהמשקל שלהם נמוך. באופן טבעי לכל אחד מסוגי המדפים יש יתרונות משלו, ומקומות שבהם הוא הפתרון הנכון.

איפה כדאי להתקין מדפים קלים?

מידוף קל, שחשוב מיד להדגיש שגם הוא יציב ועמיד מאוד, מתאים בעיקר למקומות הבאים:

  • משרדים – גם בעידן הדיגיטלי עדיין יש במשרדים רבים שלל קלסרים, תיקיות, ציוד משרדי חיוני ועוד. עבור כל אלה אפשר "להסתפק" גם במדפים קלים. היתרון המשמעותי של המידוף הקל הוא מניעת בלגן במשרד, איכות שבאה לידי ביטוי גם בפרודוקטיביות של העובדות והעובדים.
  • חנויות – החנויות שמשרתות את הציבור הרחב (כלומר אלה הקמעונאיות) מחזיקות כמות מוגבלת יחסית של סחורה. במרבית המקרים מדובר בסחורה שהמשקל שלה מאפשר התקנת מידוף קל. מדפים אלה מונעים עומס יתר ויזואלי בחנות ותחושת נוקשות, ובכך משפרים את חוויית הקנייה של הלקוחות.
  • מחסנים במסעדות ובתי קפה – ובמקומות אחרים שבהם צרכי האחסון צנועים (למחסני ענק ומרכזים לוגיסטיים נדרשים בדרך כלל מדפים כבדים).
  • קליניקות – גם בקליניקה, שמטבעה מתאפיינת בשטח צנוע, המידוף הקל הוא האופציה הנכונה.
  • סטארטאפים – ובאופן כללי עסקים בראשית דרכם. במקרים אלה הדגש העיקרי הוא מודולריות, כדי שבמידת הצורך ניתן יהיה להרחיב את המערכת.

לאן מיועדים המדפים הכבדים?

מידוף כבד, שחייב במקביל להבטיח גם מקסימום נגישות לכל אזור ולכל פריט, מיועד למקומות הבאים:

  • מרכזים לוגיסטיים – כשבכל יום כמויות עצומות של סחורות משונעות ממקום למקום, בכל רחבי הארץ, יש צורך בעוד ועוד מרכזי הפצה ועוד קודם לכן מרכזי אחסנה. כמו כן ישנם מרכזים לוגיסטיים שמשרתים חברות גדולות ספציפיות. בכל אלה תמצאו מדפים לאחסנה כבדה.
  • חנויות סיטונאיות – חנויות במגזר הסיטונאי מחזיקות סחורה בהיקפים גדולים, ולכן בחלק גדול מהמקרים תמצאו בהן מידוף כבד.
  • מתקני ייצור – המגזר התעשייתי זקוק אף הוא לפתרונות שיעמדו בעומסים כבדים, ולכן לרוב מומלצים במתקני הייצור למיניהם מערכות מידוף מהסוג הכבד. גם במערכי האחסון של החברות התעשייתיות תמצאו מדפים שמוגדרים כבדים.

המכנה המשותף למידוף הקל והכבד

לצד ההבדלים המתבקשים בין מידוף קל לבין מידוף כבד, יש גם מכנה משותף משמעותי: בכל מקרה המערכת האידיאלית היא זו שתנצל את השטח באופן אופטימלי.

הסיבה לכך היא העלות הגבוהה של הנדל"ן בימינו, כולל הנדל"ן המסחרי והתעשייתי. כשכל מטר מרובע עולה סכומי כסף גבוהים מאוד, בזבוז שטח הוא פריבילגיה שאף עסק לא יכול להרשות לעצמו. לעומת זאת, כשמערכת המידוף מתוכננת היטב, אפשר בכל שטח נתון לאחסן ו/או להציג יותר פריטים – וכך לייעל במידה ניכרת את התפעול השוטף (בין אם מדובר במשרד, מפעל, מחסן או כל מקום אחר).

מדפים לאחסנה כבדה הם מדפים שמטבעם תופסים מקום רב יותר, ולכן במערכות מהסוג הזה מתחדדת חשיבות התכנון לטובת ניצול מלא של השטח הקיים.

מקסימום גמישות

איכות חשובה נוספת גם כשמתקינים מדפים לאחסנה קלה וגם כשמועדף מידוף כבד היא הגמישות. המציאות בימינו מתאפיינת בתזזיתיות, ובכל עסק, או לפחות במרבית העסקים, הצרכים השונים עשויים להשתנות עם הזמן. למעשה, סביר להניח שיתרחשו שינויים שיחייבו התאמות גם מבחינת מערכת המידוף, וזהו עוד מרכיב שחשוב לקחת בחשבון כשמתכננים הצבת מדפים מכל סוג שהוא. ככל שקל יותר לבצע שינויים בפתרון המידוף, כך תהיו ערוכים טוב יותר לכל תרחיש.

אמינות ללא פשרות

התפקיד המרכזי של מדפים לאחסנה קלה כמו גם אלה המיועדים לאחסנה כבדה מצריך כאמור תכנון מדויק. באופן דומה נדרשת התקנה מוקפדת במיוחד, כך שיישום התוכנית יעמוד באותם סטנדרטים גבוהים וישלים מערכת שתוכלו לסמוך עליה במלוא מאת האחוזים. חברת URB פתרונות אחסון כבר סייעה לעסקים רבים, בכל ענפי הפעילות, להגיע למערכות המידוף האידיאליות עבורם, ובתוך מסגרת התקציב הנתונה. השירות כולל ייעוץ סבלני על בסיס קשב לצרכים שלכם ולדגשים החשובים במיוחד מבחינתכם.

שירותים נוספים

קומפקטוס

פתרונות אחסון ופתרונות מידוף יעילים מהווים צורך חיוני בכל עסק וארגון. כשמדובר בניצול החלל במיטבו, הבחירה במדפי קומפקטוס היא בלתי נמנעת. מה זה קומפקטוס?  קומפקטוס היא מערכת אחסון ניידת. מדובר

קרא עוד »

מידוף תעשייתי

פתרונות מידוף תעשייתי: משפרים את היעילות בעולם התעשייתי בנוף הדינמי והתובעני של התחום התעשייתי, החשיבות של פתרונות אחסון יעילים הולכת וגוברת, במיוחד עם ההבנה כי יעילות וחסכון מסייעים בתהליכים התעשייתיים.

קרא עוד »

מידוף קל

מידוף קל בעולם המודרני בו חשיבות הייעול היא לפני הכול, המונח ״מידוף קל״ נהיה פופולרי במיוחד בזכות יכולתו לשדרג את האופן בו תעשיות שונות מארגנות את החללים שלהם. בין אם

קרא עוד »

מידוף כבד

בין אם מדובר במחסן תעשיתי, מתקן ייצור או מרכז הפצה, מדפים לאחסנה כבדה עומדים כקונספט שמשדרג ומשפר את הניהול העסקי בעזרת ריהוט עסקי נוח, פשוט ופרקטי במרחב.  מידוף כבד חשוב

קרא עוד »
פנו אלינו לייעוץ חינם
דילוג לתוכן